Czy warto kupować mieszkanie od dewelopera?

Pytanie 1: gdzie chcesz zamieszkać?

Własne M – dla wielu priorytet a dla jeszcze wielu innych trudny wybór. Wybór mieszkania może okazać się bardzo czasochłonnym problemem. Na początku musimy sobie zadać odpowiednie pytanie gdzie chcielibyśmy zamieszkać. Czy ma to być centrum, obrzeża a może w ogóle po za miastem. Jest to bardzo ważne pytanie bo od tego zależy ile będziemy czasu tracili na przykład na dojazd do pracy (a pracujemy np. w centrum miasta). Do tego również dochodzi bliskość komunikacji miejskiej, przedszkola a nawet restauracji czy miejsc w których można się po pracy wyluzować. Osoby planujące zakup mieszkania powinny się na3d tym pytaniem poważnie zastanowić i odpowiedzieć sobie które miejsce będzie dla nich najlepsze.

Pytanie 2: jakie duże ma być mieszkanie?

Jeżeli już uda nam się odpowiedzieć na pytanie gdzie chcemy zamieszkać to kolejną kwestią będzie wielkość mieszkania które nas interesuje. Oczywiście warto w tym miejscu zaznaczyć, że istotną kwestią jest również cena nieruchomości. Im bliżej centrum miasta będziemy chcieli zamieszkać tym więcej za takie mieszkanie zapłacimy (i mowa tutaj głównie o cenie za metr kwadratowy). Warto się nad tym również głęboko zastanowić ponieważ duże mieszkanie które możemy zakupić na obrzeżach miastach to w tej samej cenie ledwo będzie nas stać na kawalerkę w centrum. Oczywiście uwzględniamy w tym artykule wielkość miasta. Umownie – niech to będzie Poznań.
W okolicach Poznania zakupimy duże i przestronne mieszkanie za 400 000zł natomiast w centrum Poznania ledwo uda nam się znaleźć kawalerkę. Niestety rynek nieruchomości w dużych miastach takich jak Poznań czy Warszawa rządzi się własnymi prawami.

Pytanie 3: Rynek pierwotny czy wtórny?

Drugie pytanie na które warto sobie odpowiedzieć jest już za nami. Teraz przychodzi kwestia czy ma być to rynek wtórny czy rynek pierwotny. Nawet powinniśmy sobie to pytanie zadać przed tym kiedy podejmiemy decyzję o to jakie powierzchniowo nas interesuje mieszkanie. Te dwa rynki różnią się bardzo znacznie. Warto dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku i podjąć decyzję. Oczywiście rynek pierwotny to wyjściowo najlepsza opcja ponieważ otrzymujemy nowe i świeże mieszkanie w którym nikt wcześniej nie mieszkał i wszystko jest praktycznie nowe. Jest jednak druga strona medalu – cena może się bardzo różnić na przykład od mieszkania które jest na przeciwko naszego nowego bloku i ma załóżmy 10 lat od kiedy zostało wybudowane. Jest to już rynek pierwotny a cena może różnić się znacznie. Aczkolwiek w miastach takich jak Poznań każdy który posiada mieszkanie na sprzedaż z rynku wtórnego również będzie chciał zarobić. Warto jednak się na tym głębiej zastanowić i dogłębnie przemyśleć.

Pytanie 4: Mieszkanie z gwarancją?

Są jeszcze kolejne kwestie. Jeżeli kupimy mieszkanie na przykład od dewelopera to otrzymujemy odpowiednią gwarancję. Nie muszę chyba szerzej pisać o zaletach tego rozwiązania. Wszystko jednak zależy od tego jakim budżetem dysponujemy. Warto jeszcze pamiętać, że zakup mieszkania to jedno a remont i urządzenie to druga kwestia która w wielu przypadkach pochłania znacznie więcej gotówki niż na początku zakładaliśmy. Przy okazji wspomnę jeszcze, że deweloper może nam mieszkanie wykończyć pod klucz – czyli podłogi, stolarka okienna, ściany będą wykończone. Nam pozostanie urządzenie mieszkania w meble, itd.

Pytanie 5: wygoda użytkowania

Kolejną kwestią może być również sposób ogrzewania naszego mieszkania. Oczywiście standardy na dzień dzisiejszy bardzo się zmieniły i najpopularniejszymi na rynku pierwotnymi sposobami jest ogrzewanie elektryczne lub na gaz. W przypadku rynku wtórego mieszkania mogą być ogrzewanie jeszcze na przykład na węgiel czy drewno. Warto to dobrze przekalkulować i mocno zastanowić się nad takimi kwestiami.
Oczywiście idąc dalej tym tokiem rozumowania dochodzą również kwestia związane z czynszem, opłatami i mediami. Ale myślę, że to jest temat na osobny artykuł.

Podsumowując cały artykuł:
Zakup mieszkania to jest bardzo fajna chwila ale także dla wielu może okazać się męcząca. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup mieszkania, żeby po przeprowadzce do nowego mieszkania móc usiąść w fotelu czy kanapie i powiedzieć sobie, że świetnie się wybrało. Kilka pytań które na początku mogą okazać się banalne przy wyborze mieszkania już tak banalne nie są. Odpowiednie odpowiedzi uchronią nas jednak przed wyrzuceniem pieniędzy w błoto i pozwolą nam wybrać mieszkanie marzeń.
Mam nadzieję, że artykuł się podobał i będziecie śledzić blog na bieżąco zainspirowani tym artykułem.


Deweloper Family House - nieruchomości, mieszkania, domy Poznań